Toz Taşınımı Uyarısı ( Toz yağmurlarının çamur formunda yağması)

Çöl kökenli tozlar, kurak ve yarı kurak alanlardan genel atmosfer dolaşımı ile ve çeşitli meteorolojik faktörlere (rüzgarlar, konvektif aktivite ve gezici depresyonlar) bağlı olarak toprak örtüsündeki tozların atmosfere dahil olması ve bu tozların uzun mesafeli atmosferik taşınımı sonucunda meydana gelmektedir. Toz taşınımı, Dünya ekosistemi için büyük önem taşımaktadır. Toz taşınımının temel nedeni, kuraklık ve çölleşme olarak belirtilmektedir. Dünyadaki başlıca toz kaynak alanları Afrika (Sahra çölü), Asya (Gobi ve Taklamakan), Arabistan Yarımadası, Güney Amerika ile Avustralya’da bulunan çöllerdir.

Bu çöl kaynaklı tozlar Türkiye’yi de son dönemlerde bölgesel veya daha geniş olanlı olarak etki altında bırakmaktadır. Türkiye’de etkili olan çöl tozları genellikle Büyük Sahra Çölü ve Arabistan çölleri kökenlidir. Coğrafi konum itibariyle Arabistan çöllerine yakın olması ve Afrika’dan kaynaklanan hava hareketlerinin yolu üzerinde bulunması Türkiye’yi belirli dönemlerde bu çöl kaynaklı tozların etkisine maruz bırakmaktadır.

Çöl tozları ile Türkiye’yi etkileyen rüzgar sistemleri arasında da yakın bir ilişki vardır. Türkiye’de çöl tozları, doğal ve beşeri ortam üzerinde çok önemli çevresel etkilerde bulunmaktadır. Doğal ortamda iklim, bitki ve toprak örtüsü, su kaynakları ve hava kalitesini etkilemektedir. Beşeri ortamda ise insan sağlığını ve faaliyetlerini etkilemektedir. Türkiye’de yoğun toz taşınımının gözlemlendiği olaylar analiz edilmiş ve belirlenmiştir. Burada dikkat çeken önemli bir nokta, ilkbahar ayında olmasıdır. Afrika’dan gelen hava kütlelerinin Doğu Akdeniz üzerinde en etkin olduğu dönemler sonbahar ve özellikle ilkbahar dönemleridir, çünkü bu dönemlerde bu bölgeye taşınan toz salınımları maksimum düzeydedir.Özellikle ülkemizdeki iklim şartlarında ve büyük şehirlerdeki yoğun araç trafiğiyle beraber ele alındığında ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde toz taşınımı (toz yağmurları çamur yağması sebebiyle) araçlarımızın en ince ayrıntısına kadar tozlu yağmur ulaşmaktadır. Bu çamurun aracınızdaki kirletici etkisini en aza indirmek sizlerin elindedir. Yapmanız gereken iyi bir cila uygulamasıdır. Böyle bir uygulama için tertemizaraba.com ekibi olarak size en iyi hizmeti sunmaktan gurur duymaktayız.

Peki size ne sağlayacaktır satın almış olduğunuz paket, aracınızı toz taşınımı (toz yağmurları çamur yağması sebebiyle) body-kaporta boyalı alanların cila ve boya korumasının önceden yaptırdığınızda edindiğimiz tecrübe ve teknik bilgiler ışığında aracınızın üzerini kaplayan çamur tabakası sadece tazyikli su tutarak temizlenip silindiğinde aracınız tertemiz ve parıl parıldayacaktır.

Tertemizaraba.com olarak dikkat ! diyerek aracınızın boyasını önemsiyoruz ve tavsiye olarak asla toz taşınımı (toz yağmurları çamur yağması) sonrası aracınızı bezle temizlemeye çalışmayın ve fırça sürmeyin.

Tertemizraaba.com üzerinden tercih edeceğiniz paketlerden istediğinizi Aracınız için etkili bir paket satın almak yada hediye etmek isterseniz direkt olarak tertemizaraba.com web sitesini ziyaret ederek yada mobil uygulamamızı android veya app store’dan indirerek tertemizaraba keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir