Yoğun Toz ve kükürt oksit gazının boyaya yapışması

Kükürt Oksitler ( SOx )

      Hava kirletici emisyonların en yaygın olanı kükürt dioksit (SO2) tir.
Fosil yakıtlar (petrol, kömür vb.) % 0.5  ile  % 6 arasında kükürt içerirler. Petrol ve kömür gibi fosil yakıtların yanması sonucunda kükürt çoğunlukla SO2 şeklinde atmosfere yayılır. Atmosferde kükürdün yoğunlaşma fazındaki şekli ise SO42- dir. Kükürt dioksit yanıcı olmayan renksiz bir gazdır. Yarılanma hızı 24 saat olup atmosferde kalıcılık süresi 40 günü bulmaktadır. Atmosfere atılan kükürt oksit emisyon miktarının büyük çoğunluğunu insan etkinlikleri oluşturmaktadır.

Gelişmekte olan ülkelerde genel olarak kükürt dioksit ve partikül madde emisyonu azalırken azot oksit emisyonu artmaktadır; çünkü bu tür ülkelerde taşıt sayısı ve sanayi artmaktadır.

NO2, kırmızımsı kahverengi renklidir. Azot monoksit(NO) atmosferde oksijen ile birleştiğinde yüksek oranda reaktif gaz formunda NO2 oluşur.Bir kere oluştuktan sonra NO2, VOC gibi diğer kirleticilerle reaksiyona girer. Bu reaksiyonlar sonucunda, yer seviyesinde ozon oluşmasına neden olur. Ana kaynaklar, motorlu taşıt araçları ve termik santrallerdir.

En çok kirleticilerin olduğu yerler büyük şehirlerdir. İstanbul’da genelde araçların üzerine çöken bu gazlar toz ve diğer etkenlerle boya üzerine yapışmaktadır.

Denizin gökyüzü ile birleştiği noktaya dikkatli bakılınca sarı-kahverengimsi tabakayı görürsünüz. İşte bu havadaki bu gazlar çöktüğünde aracımızn kaportasında yapışmaktadır.

Gelecekte elektrikli araçların çıkmasıyla bu oranların azalmasını tertemizaraba.com olarak çok istiyoruz.Aracınızın kaportasına sinen bu kirli hava partiküllerinin temizliği için arındırıcı şampuan, pasta ve cilalama işlemi yapıldığında boyanızın ne kadar güzel parıldadığına şahit olacaksınız. Zamanla çöken hava kirli hava partikülleri normal yıkama ile tam olarak temizlenmezler ancak boya üzerindeki kötü hava partiküllerini tertemizaraba.com paketlerinden birini seçerek aracınızı güzel bir görünüme kavuşturmakla kalmaz, tertemiz arabanızla gezmenin keyfini doyasıya yaşarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir