Araçlarınızın içine bindiğimizde eğer keskin bir burnunuz yoksa ağır kokuları alamayız. Bir başkası aracınıza bindiğinde bu ağır kokuları mutlaka alacaktır. Bu ağır kokular aslında hastalığın davetiyesini çıkarmaktadır. Bu kokuların oluşmasındaki aşamaları aşağıda açıklayalım;

-Araç içinde soğuk havalarda camların sürekli kapalı ve havalandırmanın etkisiz olduğu zamanda nefes alıp verme ve fan çalıştığında oluşan nem ile birlikte bakteri oluşumu tetiklenir.

-Yazın sıcağında klima açılır ve kapatıldıktan sonra kalan soğuk hava birden kesildikten sonra oluşan nem ile birlikte eğer havada sıcak ise çok çabuk bakteri oluşacaktır. Bu ise leyjoner hastalığı diye halk arasında tabir edilen hastalığa yakalanmamıza sebebiyet verecektir.

-Aracınızın içinde sigara içiyorsanız ve sigara sonrası etkin bir temizlik ve havalandırma işlemi yapılmıyorsa ve araç içi döşemeler, plastik kaplı alanlarda zamanla koku yapacaktır.

-Dışarıdan aracınıza bindiğinizde ayağınızdaki toz-kir vb. kirli ortama ait zararlı mikropları taşırız. Araç içinde klima yada kışın sıcak havayı açtığımızda havalanarak bu havayı solumaya başlarız. Bu hava sebebiyle hastalık kaçınılmazdır.

-Araç içi kapı açma kolları ise bu noktada hastalığın en yoğun bulaşıcı olduğu yerdir. Bu kısımları gün boyunca elimizin değdiği yerlerdeki mikrop ve bakterileri taşırız. Bunun içinse araç içi kapı açma kolları vites, direksiyon temizliği ve dezenfeksiyonu önemlidir.

Araç için temizliği ve dezenfeksiyonu sıradan bir işlem değildir, doğru ürünlerle ve doğru ekipmanlarla periyodik aralıklarla yapıldığında sağlığımız açısından faydasını mutlaka göreceğiz.

Araçlarda kullanılan plastik aksamlı ve akrilik özellikli materyaller zamanla elimizdeki yağ asidi sebebiyle yıpranmaktadır.

Özellikle dikkat çekmek istiyoruz;

-Klimanızı kapatacağınız zaman hemen kapatmayın, klimayı kapatınca normal havalandırmayı açarak mümkünse üfleme ayarını yükselterek klima kanallarında oluşacak nemi gidermiş olursunuz bu sebeple bakteri oluşumunu yavaşlatacaksınız.

-Araçlarımızız içine bindiğimizde ayağımızın temiz olarak en az toz ve kirle binmeye özen gösterin. Paspaslarınızda toz, kum, taş parçacıkları varsa üşenmeden dışarıya silkeleyin ve öyle aracınıza binin.

-Daha önceki yazımızda dışarıdan gelen taze havayı kapatmanın bazen kötü kokuya ve tozlara maruz kalmamak faydalı olacağını belirtmiştik.

-Döşemeler ve plastik aksamda zamanla vücudumuzdan atılan ter ve elimizin değdiği yerlerdeki vites topuzu, direksiyon, kapı kollarının temiz olmasına özen gösterin.

Tertemizaraba.com olarak ozonla yapılan dezenfeksiyon ve strelizasyon işlemi ile otomobil içindeki tüm kötü kokulardan, virüslerden, mikroplardan %99,9 oranında kurtulmak mümkün olacaktır. Bu işlem sonrası aile bireyleri tertemiz ve ferah bir arabaya binmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir