Kapı lastik fitil ve araç içi plastik aksam bakımı

Araçların içinde bazen sıcak havanın etkisiyle yada çok soğuklarda çıtırdama sesleri gelir. Bu sesler kimi zaman çukurlara girildiğinde kimi zamanda viraj dönüşlerinde duyabiliriz.

Araç içi kapı lastiği ve kabinindeki bu tür sesleri kesmek münkündür.

Öncelikli olarak kapı lastik fitillerinin mevsim geçişlerinde özellikle bahar ayları ve kış aylarına girmeden önce özel bakım yağları/sütü kullanarak sesleri azaltabiliriz. Kapı içi lastiklerinin bakımı gerçek bir özen ister bu kısımlarda genelde eğer bakım yapılmaz suya, toza, soğuğa, sıcağa  maruz kaldıkça zamanla sertleşerek gevrek bir hal alacaktır. Bu lastiğin artık özelliğini yitirdiğini göstermektedir, özelliğini yitiren kapı için lastik fitilleri çukurlara girişte, kasislerde yada bozuk yollarda kapı ve lastik arasında boşluklar oluşmaktadır bu boşluklar ise zamanla ses ve tozların araç içine girmesine sebebiyet vermektedir.

Zamanla kapı lastik fitillerin kapıların altında sarkması, fitillerdeki tozların suyun değmesiyle çabuk kurumasından çatlamasına ve zamanla sarkmalara sebep olmaktadır.

Bir seyahate yahut yüksek hızara çıktığınızda eğer araç içi kapı lastik fitillerinde ses geliyorsa yine lastiklerin özelliğini yitirmesinden ötürüdür.

Bu lastik fitiller her araçta farklı olarak motor kaputu altında, bagaj kapağı altında ve kapıların kenarlarında boylu boyunca saran darbe ve ses sönümleyici absorbe elemanıdır. Asıl görevi araç üzerinde oluşan titreşim ve akustiği en düşük seviyede sağlamaktır.

Bu fitil lastikler bazı arabaların hem gövdesinde hemde kapı çevresinde yer almaktadır.

Diğer bir konu ise araç içindeki plastik akşamların soğuk-sıcak etkisi ile çıtırdaması şeklindedir. Bu parçalar için ise çok sık olmamakla beraber silikonize ekipmanlar kullanarak sesin kesilmesi amaçlanmaktadır. Eğer silikon spreyler etikisiz kalırsa farklı yöntemler kullanılarak sesler kesilebilmektedir.

Buraya kadar yukarıda anlattığımız hususlarla ilgili olarak tertemizaraba.com ekibi olarak kapı içi lastik fitilleri ve aracınızın farklı yerlerindeki lastik fitillerin bakımını en ince temizliği yapılarak kurutularak fitillerin nazikçe bakımı yapılır. Bu bakımlar sonrasında en az senede iki kere yapılmasının faydalı olacağını tavsiye ediyoruz.

Bu bakımlar yapıldıktan sonra kapıyı kapattığınızda ne kadar yumuşak ve sessiz kapandığına şahit olacaksınız çünkü, lastiklerin beslendiği için dolgunlaşarak ve mukavemet artıyor. Buda aracınızda lastik fitil ömrünü uzatan bir çalışma oluyor.

Tertemizraaba.com üzerinden tercih edeceğiniz paketlerden istediğinizi aracınız için etkili bir paket satın almak yada hediye etmek isterseniz direkt olarak tertemizaraba.com web sitesini ziyaret ederek yada mobil uygulamamızı android veya app store’dan indirerek tertemizaraba keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir